У вересні політичні новини Першого національного мають виключно одну точку зору – моніторинг АУП
З початком виборчої кампанії зафіксоване різке зниження стандартів подачі інформації у новинних телепрограмах на восьми провідних телеканалах. У серпні лише кожне сьоме повідомлення містило дві точки зору. Про це свідчать дані моніторингу теленовин, який оприлюднила сьогодні Академія Української Преси.
Незважаючи на наближення парламентських виборів, у новинах підвищеної уваги до політичних тем не спостерігається. За словами Наталії Костенко, завідувачки відділом соціології культури і масової комунікації Інституту соціології НАН України, частка політичних новин у загальному потоці складає 28%.
«Це вищий показник, ніж у попередні місяці, однак він не дотягує до тих показників уваги до політичних подій, який ми спостерігали в період минулих виборів. Канали чітко слідують своїм стратегіям і, судячи з усього, не збираються їх змінювати», – відзначила пані Костенко.
Стандарти новин залишаються критично низькими, у серпні лише кожне сьоме повідомлення (13%) містило дві точки зору – найнижчий показник за чотири хвилі спостережень. Найбільше їх на ТВі – 23%, найменше на Першому національному (3%) та СТБ (9%).
У перший тиждень вересня ситуація трохи краща – 16% повідомлень з декількома точками зору. Найменше у вересні їх на Першому національному – 2%. При чому усі повідомлення про політичні події на Першому національному були з однією точкою зору.
«На державному каналі не надано жодної секунди синхрону опозиції, це єдиний канал, на якому не було жодної збалансованої новини з двома точками зору. Це вже називається не новинами, а пропагандою», – відзначив Валерій Іванов, президент АУП.
АУП також провела моніторинг політичної реклами у серпні – на 8 каналах було 1024 рекламних повідомлень, в перерахунку на один канал в середньому це в 1,3 рази більше за кількістю, ніж у серпні 2007 року. Лідерами за часткою рекламних повідомлень є Партія Регіонів – 31% (25% у серпні 2007 року), блок «Батьківщина» – 16%, КПУ – 10%, «Україна-Вперед» – 9%, УДАР – 7%, «Наша Україна» – 6%.
При цьому в політичній рекламі частка повідомлень з антирекламою у серпні – 54%, що в 1,6 рази більше, ніж в серпні 2007 року (34%), у показниках часу – 66% (64% у серпні 2007 року). Частка повідомлень з антирекламою найбільша на ТВі – 64%, а найменша на ТРК Україна – 34%.
Дослідження здійснювалося Академією Української Преси (АУП) за участі вчених Інституту соціології НАН України методом контент-аналізу новин прайм-тайму восьми провідних українських телеканалів – «Інтера», «1+1», Нового каналу, «України», СТБ, ICTV, Першого національного та TVi.
«Медіаграмотність»