Телеканали нарощують кількість джинси. Перший та «1+1» дають слово терористам

Узагальнений огляд щоденних випусків новин, телевізійних тижневиків та ток-шоу за 3-12 жовтня.

Лідером джинси протягом тижня були «Інтер», «Україна» та ICTV. Перший національний готує найбільш збалансовані сюжети, однак їх якість залишається низькою. На СТБ вперше за останній час з’явилася джинса.

Серед політичних сил лідером за кількістю замовних матеріалів був «Опозиційний блок». До переліку замовників джинси також долучилася «Громадянська позиція». В ефірі Першого національного та «1+1» надали слово представнику терористів.

Кількість джинси у підсумкових тижневиках за 12 жовтня була помітно нижчою. Водночас запрошені до студії гості використовували можливість для політичної агітації за певні політичні сили.

Гострота ток-шоу «Право на владу» знизилася. Вдруге поспіль на програму запрошено лідера «Сильної України» Сергія Тігіпка. «Чорне дзеркало» продовжує ігнорувати колишніх регіоналів, надаючи перевагу кандидатам від «Радикальної партії» Олега Ляшка.

Щоденні випуски новин за 6-11 жовтня (детальний моніторинг)

Новини Першого національного є найбільш збалансованими серед інших телеканалів та виходять без замовних матеріалів. Однак сюжети зазвичай вибудувані на основі офіційних повідомлень високопосадовців: паркетне відео, неякісні розкадровки героїв матеріалів, статичний відеоряд й байдужість до важливих деталей. Усі синхрони, які мають склейки, подано з бліками. Такі порушення повторювалися впродовж усього тижня. У суботу, 11 жовтня, Перший національний порушив правило не надавати слово терористам — в ефірі пролунав коментар самопроголошеного прем’єр-міністра так званої ДНР Олександра Захарченка.

Протягом тижня «1+1» практично щодня видавав у ефір негативні сюжети про Олега Ляшка та кандидатів від його партії, зокрема, Олега Авер’янова та Ярослава Місяця. У матеріалах використані оціночні судження або безособові посилання, які неможливо перевірити. «1+1» звертає увагу на те, що Ляшка не було в парламенті під час голосування антикорупційних законів. Без повідомлення про інших відсутніх депутатів це є порушенням стандарту повноти. Наприкінці тижня з Олега Ляшка глузували в сюжеті про радикальних клоунів. У всіх сюжетах не дотримано балансу думок, оскільки позиції ні Ляшка, ні кандидатів від його партії не представлено. «1+1» часто порушує стандарт відокремлення фактів від коментарів та використовує невиправдані оцінкові судження. У четвер, 9 жовтня, героєм матеріалу «ТСН» став Олександр Захарченко. Цим «1+1» порушив правило не давати слова терористам.

ICTV протягом тижня систематично займався «сімейною» джинсою. У ефірі каналу вийшли два сюжети з синхронами тестя власника каналу і екс-президента Леоніда Кучми, які не становлять ніякої цінності для аудиторії. Також помічена прихована політична реклама від партій «Свобода», «Сильна Україна» та «Опозиційного блоку».

Найбільше матеріалів із ознаками замовності вийшло на «Інтері». Попри «рівність корупційних можливостей», певну перевагу в джинсових дайджестах «Інтера» надано саме «Опозиційному блоку», кандидатом від якого є співвласник каналу Сергій Льовочкін. Зокрема, у випуску за 10 жовтня показана джинса з синхронами Юрія Бойка, який нарікає на зниження зарплатні для бюджетників. Аналогічні матеріали вийти на ICTV та «Україні». 11 жовтня «Інтер» без жодних інформаційних приводів дав заяву Олександра Вілкула з «Опозиційного блоку». Також протягом тижня виходили замовні матеріали на користь «Сильної України», «Батьківщини», «Заступу», «Громадянської позиції», Блоку Петра Порошенка, Радикальної партії. У низці сюжетів журналісти озвучують звинувачення у сторону Ігоря Коломойського. У повідомленнях з Донбасу журналісти «Інтера», як і «1+1» та СТБ, використовували власні судження.

Кілька матеріалів з ознаками замовності було помічено у «Вікнах» СТБ. 6 жовтня канал показав підозрілий сюжет про Геннадія Москаля. Окрім коментарів губернатора Луганщини, синхронів у матеріалі більше немає, а весь сюжет побудований виключно навколо самого Москаля. 7 жовтня у «Вікнах» без очевидних підстав подано п’ять синхронів Арсенія Яценюка, який очолює «Народний фронт». Також невиправданим був беззмістовний коментар Сергія Тігіпка, якого протитрували як позафракційного нардепа, а не кандидата в депутати від «Сильної України», що є також порушенням. У цьому ж сюжеті кандидата в нардепи від Блоку Петра Порошенка Віктора Чумака протитрували як голову комітету боротьби з організованою злочинністю.

«Україна» випустила в ефір чотири явно джинсові матеріали: суголосні з «Інтером» замовні матеріали про партії «Батьківщина», партії «Опозиційний блок», а також джинса комуністів. Для політичної агітації також було використано запрошення гостей до студії. 6 жовтня один із лідерів «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул отримав сім хвилин для незаконної агітації в межах випуску новин. Окрім цього, в «Событиях» були показані матеріали з ознаками замовності на користь «Батьківщини», «Громадянської позиції», Блоку Петра Порошенка.

«Україна» продовжує давати корпоративну джинсу на користь Ріната Ахметова. Зокрема, у вівторок, 7 жовтня, вийшло два поспіль замовних матеріали про власника каналу. Також елементи корпоративного піару помічені при висвітленні початку опалювального сезону (в центрі уваги компанія ДТЕК Ріната Ахметова) та в заангажованому сюжеті про конфлікт довкола дніпропетровського 34-го каналу, який разом із «Україною» входить до одної медіа групи.

За тиждень «Інтер» видав в ефір 58 матеріалів з ознаками замовності. «Україна» — 36, ICTV — 24, «1+1» — 7, СТБ — 4. Не виявлено матеріалів із ознаками замовності на 5-му та Першому національному.

Підсумкові тижневики (детальний моніторинг)

У підсумкових тижневиках за 12 жовтня вийшло порівняно мало матеріалів з ознаками замовності. Натомість кожен із запрошених до студії гостей намагався агітувати за певну політичну силу.

Більшість каналів не встигли підготувати повноцінні матеріали про топ-новину – звільнення міністра оборони України Валерія Гелетея, оскільки ця інформація з’явилася практично перед виходом телетижневиків у ефір.

В сюжеті  ICTV про тенденції парламентської кампанії помічено елементи джинси на користь «Сильної України», позицію якої представлено однобічно та з позитивного боку. Також у матеріалі подано два синхрони лідера партії Сергія Тігіпка. «Факти тижня» продовжили традицію джинсування на користь екс-президента Леоніда Кучми. У рубриці «Гарячі теми тижня» подано протокольну інформацію про зустріч Кучми з президентом Казахстану Назарбаєвим. Водночас в матеріалах ICTV про бойові дії на Донбасі зникли згадки про військових експертів, які йдуть на вибори, зокрема Дмитра Тимчука.

Сюжети про розмежування сфер впливу на Донбасі канали поставили першими у верстках. Лише 5 канал не дає цієї інформації, натомість акцентуючи увагу на розслідуванні трагедії під Іловайському та покаранні винних за злочини проти активістів Євромайдану.

«1+1» згадав про статистику двосторонньої стрільби за час перемир’я. «Інтер» зосередився на завершенні навчань російських військ у Ростовській області. «Україна» обмежилася лише начиткою ведучого із синхроном прес-офіцера Владислава Селезньова.

Канали продовжують аналізувати виборчу кампанію. З огляду на відсутність яскравих подій, редакції підготували різні тематичні акценти. «1+1» розповів глядачеві про останні соціологічні рейтинги політичних сил. 5 канал підготував два сюжети на тему виборів – про виборчий процесс на Донбасі, а також про підкуп виборців кандидатами у депутати. «Україна» зосередилася на аналізі можливих варіантів більшості та опозиції в майбутньому парламентів. Тему виборів не висвітлював «Інтер».

До питання пакету антикорупційних законів звернулися ICTV, «1+1» та «Інтер», які проаналізували підготовлені депутатами документи. 5 канал та «Україна» не висвітлювали теми.

Випуск «ТСН. Тиждень» відзначився ексклюзивним матеріалом Олександра Загороднього із Донецького аеропорту та недостовірними повідомленнями про важку хворобу Путіна і небезпеку проникнення з Росії в Україну вірусу Ебола.

На «Інтері» продовжують джинсувати на користь Ляшка. Лідеру «Радикальної партії» систематично дають можливість в записі та у прямому ефірі коментувати питання, до яких Ляшко не має жодного стосунку.

Сюжети з ознаками прихованої політичної реклами: 

«ТСН. Тиждень»: 1 — «Сито люстрації»

«Факти тижня»: 1. «Міліція обіцяє покарати кандидатів у народні депутати, які купують голоси своїх виборців, — про це заявив радник Міністра Внутрішніх Справ України Антон Геращенко»

Інтерв’ю з політиками (в тому числі у студії):

«ТСН», «1+1»:

– Павло Петренко, міністр юстиції («Народний фронт»);

«Подробности недели», «Интер»:

– Юрій Луценко (Блок Петра Порошенка);

– Юрій Гримчак (Блок Петра Порошенка);

– Нестор Шуфрич («Опозиційний блок»);

– Вадим Рабинович («Опопзиційний блок»);

– Валерій Хорошковський («Сильна Україна»);

– Сергій Тігіпко («Сильна Україна»);

– Олена Білозерська («Правий сектор»);

– Олег Ляшко (Радикальна Партія Олега Ляшка) — двічі;

– Юлія Тимошенко («Батьківщина»);

– Руслан Кошулинський (ВО «Свобода»);

– Анатолій Гриценко («Громадянська позиція») — двічі;

– Олександр Кіхтенко, голова Донецької ОДА («Сила і честь»).

«Факти тижня», ICTV:

– Володимир Гройсман, віце-прем’єр-міністр України (Блок Петра Порошенка);

– Юлія Тимошенко («Батьківщина»);

– Нестор Шуфрич («Опозиційний блок»).

«События недели», «Україна»:

– Анатолій Гриценко («Громадянська позиція»);

– Олег Ляшко (Радикальна партія Олега Ляшка).

 

Ток-шоу (детальний моніторинг)

Гострота, об’єктивність та корисність «Права на владу» для інформування глядачів про правдиві мотиви й наміри політиків знизилися. До участі в програмі 9 жовтня були запрошені: Сергій Тігіпко, народний депутат, лідер партії «Сильна Україна»; Юрій Луценко, голова партії «Блок Петра Порошенко», екс-міністр внутрішніх справ; Тетяна Чорновол, кандидатка від «Народного фронту», радниця міністра внутрішніх справ; Руслан Кошулинський, «Свобода», заступник голови Верховної Ради. Роль голосу «громадянського суспільства» виконували журналісти «1+1» — Олександр Дубінський та Ольга Кошеленко, а також два «профільних» експерта — Андрій Марусов, голова правління Transparency International, та Дар’я Колинюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.

Вдруге за два тижні на програму було запрошено Сергія Тігіпка. Лідер «Сильної України», як і попереднього випуску, у відповідях на гострі запитання використовував прийоми напівправди та підміни понять. Ведучий ток-шоу дав можливість політику говорити штабними заготовками та озвучити пункти із передвиборчої програми. Юрію Луценку, який очолює Блок Петра Порошенка, також була надана можливість послідовно проштовхувати політичні штампи та уникати конкретних відповідей.

В ефірі «Чорного дзеркала» (3 жовтня) ведучий Євгеній Кисельов та редакція навмисно культивовують почуття відрази та несприйняття політиків – представників певних політичних сил. До такого висновку підштовхує добір спікерів, чергування прямих включень, провокування беззмістовних вербальних баталій та некритичне ставлення до брехні й маніпуляцій з боку учасників.

Ефір «Чорного дзеркала» вже вдруге відбувається без представників колишніх регіоналів, зокрема, з «Опозиційного блоку». До участі в програмі також не запросили людей з команди Арсенія Яценюка, який став об’єктом атаки практично всіх присутніх політичних опонентів. Натомість перевага надається кандидатам від «Радикальної партії» (Ігор Моляр 26 вересня, Ярослав Годунок 3 жовтня). Окрім того, в ефірі ток-шоу було показано допит Олегом Ляшком начебто «коректувальника “ЛНР”». Участь експертів в дискусії (Олександр Пасхавер, Вадим Карасьов, Денис Бродський, Кость Бондаренко) також була незбалансованою.

«Вибори та ЗМІ»

фото – ru.tsn.ua

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *