На Волині медіа публікують сумнівні соцопитування – «Опора»

У волинських інтернет-виданнях публікують результати соцопитувань із рейтингами потенційних кандидатів та повідомлення про зростання рейтингу політичних сил, котрі декларували плани брати участь у місцевих виборах. Водночас, матеріали не містять повної інформації про виконавця досліджень та інших необхідних реквізитів. Про це йдеться на сайті «Опори».

Спостерігачі «Опори» виявили публікації із рейтингами кандидатів на сторінках інтернет-видань «БУГ» та «Кордон». Експерти «Опори» зазначають, що з початком виборчого процесу, котрий стартує 5 вересня, подібне подання інформації міститиме ознаки порушень. Натомість у передвиборчий період воно може впливати на думку потенційних виборців.

1 вересня на сторінках інтернет-видання «БУГ» опублікували новину «За даними опитування виборців у Володимирі лідирує Ігор Пальонка та партія «За Майбутнє», в той же час половина людей ще не визначилася». Ігор Пальонка, нагадаємо, заявив, що балотуватиметься на посаду міського голови Володимира-Волинського від партії «За майбутнє».

У матеріалі йдеться, що видання отримало результати опитування, «яке провів в кінці серпня штаб однієї з партій у Володимирі-Волинському. Стосувалося воно дослідження рейтингів партій і кандидатів на посаду мера, які раніше заявили, що братимуть участь у виборах». Тут зазначений час, метод, територія проведення, обсяг вибірки та питання, які ставили респондентам, однак немає інформації про замовника дослідження та виконавця.

Того ж дня публікація із результатами цього опитування вийшла під заголовком «Опитування виборців: яка партія та кандидат у мери лідирує у Володимирі-Волинському» на сторінках інтернет-ресурсу «Кордон».

Громадянська мережа «Опора» звертає увагу, що оприлюднення результатів соціологічних досліджень та опитувань громадської думки, пов’язаних з виборами, повинно мати необхідні реквізити відповідно до частин 1 та 2 ст. 50 Виборчого кодексу України. Дотримання вже зараз такого стандарту буде свідчити про об’єктивність та неупередженість ЗМІ при висвітленні інформації, пов’язаної з виборами, в якому такі опитування публікуються. «Опора» закликає представників ЗМІ надалі утриматись від подібних публікацій без зазначення необхідних реквізитів.

Згідно із ч.1 ст. 50 Виборчого кодексу України підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки, замовників опитування.

У ч. 2 йдеться, що інформаційні агентства, ЗМІ у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, зобов’язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті. Дія положення цієї частини поширюється на випадки поширення ЗМІ, інформаційними агентствами результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, в мережі інтернет.

Нагадаємо, Верховна Рада 15 липня ухвалила постанову № 3809 про призначення місцевих виборів в Україні на 25 жовтня 2020 року.

Фото: oporaua.org

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *