Комісія з журналістської етики висловила Прямому каналу публічний осуд

У рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано сюжет із випуску новин Прямого каналу від 31 лютого 2019 року.

Сюжет стосувався даних соціологічних опитувань групи «Соціс», КМІС та Центр Разумкова, які були відображені у продемонстрованій глядачам графіці. Ведучий супроводив графіку коментарями про те, що Володимир Зеленський «представляє інтереси Коломойського», а його високий рейтинг «пояснюється тим, що він стартував раніше і почав активну кампанію», а Петро Порошенко «тільки почав передвиборчу агітацію і його рейтинг стрімко зріс за останні два місяці». Про це йдеться у звіті КЖЕ.

Ведучий акцентував на тому, що рейтинг Порошенка буде збільшуватися після того, як його підтримали громадські діячі. Підпис до новинного сюжету також містив слова про кандидатку Юлію Тимошенко, як таку, що «втратила лідерство та перестала бути кандидатом у президенти з найвищим рейтингом».

Комісія звернулась до телеканалу для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, проте відповіді не отримала.

КЖЕ розглянула сюжет на зазначила, що інформація про результати соціологічних опитувань у сюжеті Прямого подана не повністю, у сюжеті порушуються засади об’єктивного та неупередженого інформування виборців. Коментарі та припущення у сюжеті видаються за факти, а також відсутні посилання на будь-які джерела інформації, яку озвучив ведучий.

Зважаючи на свідомий характер допущених порушень, Комісія висловила Прямому каналу публічний осуд.

Комісія також нагадує журналістам про правила повідомлення результатів соцопитувань під час висвітлення виборчого процесу:

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 9. Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

Стаття 11. Не допускається таке вибіркове цитування соціологічних досліджень, яке призводить до викривлення змісту. Журналістські опитування громадян не повинні фабрикуватися з метою отримання наперед визначеного результату.

Закон України «Про вибори Президента України»

«Стаття 56-5. Засади участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів

2. Інформаційні агентства та засоби масової інформації поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані із виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання.

3. Засоби масової інформації мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх партій – суб’єктів виборчого процесу та кандидатів на пост Президента України щодо подій, пов’язаних із виборами.

Стаття 56-6. Особливості поширення інформації про результати опитування громадської думки, пов’язаного з виборами

1. Підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.

2. Інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, зобов’язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті.

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *