На телеканалах Закарпаття побільшало сюжетів із ознаками прихованого піару на користь політиків – «Опора»

У період із 14 грудня 2018-го по 14 січня 2019 року у випусках новин закарпатських місцевих телеканалів виходили сюжети, які позитивно висвітлюють діяльність окремих політиків місцевого рівня, партійних лідерів та потенційних учасників президентських виборів. Про це повідомляє сайт «Опори».

У сюжетах зустрічається подача думок з приводу суспільно-політичних явищ окремих політиків, таким чином доноситься однобока та незбалансована інформація. Подібні сюжети «Опора» зафіксувала шляхом моніторингу закарпатських телеканалів. До моніторингу увійшли випуски новин 6 телеканалів області: «М-студіо», «Перший Кабельний», Sirіus, Uzhinform, «21 канал» та «UA: Закарпаття».

У зазначений період найбільше політичних сюжетів, які містили матеріали з ознаками замовності (прихованої політичної реклами) ОПОРА зафіксувала у випусках новин «М-студіо», а саме 17 сюжетів, де йшлося про різних політиків. Зокрема про очільницю ВО «Батьківщина» Юлію Тимошенко, лідера Радикальної партії Олега Ляшка та народного депутата від округу №72 із Закарпаття – Василя Петьовку. У ефірі «Першого кабельного» упродовж місяця було 16 згадок на користь політичної сили «За життя», її очільника та членів місцевого осередку партії.

Наприклад, у випуску новин «Першого кабельного» від 11 січня є сюжет «Голосуватимуть не всі» (9:05), в якому подається пряма мова Вадима Рабіновича та його заява про те, що чинна влада позбавила сотні тисяч українців конституційного права голосувати на виборах. У випуску за 2 січня є сюжет «Рік розчарувань» (15:30), де також подається пряма мова і думка політика, а у випуску за 19 грудня – «Підтримка і позов» (2:05) в якому Вадим Рабінович висловлює підтримку відомому кардіохірургу Борису Тодурову і виступає за відставку в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун.

Напередодні новорічних свят у ефірі «Першого кабельного» були сюжети про так звану благодійність, де йшлося про діяльність членів місцевого осередку партії «За життя», які відвідували передноворічні дитячі свята у різних навчальних закладах області та дарували вихованцям подарунки, допомагали дитячій лікарні, монастирям тощо. У випуску новин від 19 грудня вийшли сюжети «Кур’єри радості» (11:37), «Традиція дарувати радість» (21:10) у яких йде мова про «благодійність» представників політичної платформи «За життя» напередодні свята Миколая.

У ефірі програми «Час», випуску новин, що виходить на телеканалі «М-студіо» за 10 січня є сюжет «Позбутися соціального сирітства» (11:11), де є позитивні згадки на користь народного депутата України Олега Ляшка, у випуску за 18 грудня – «Мораторій на продаж землі» (4:13), в якому є згадки про Юлію Тимошенко та політичну силу ВО «Батьківщина».

Перед святами в ефірі «М-студіо» також виходили сюжети, в яких журналісти розповідали про благодійну діяльність окремих місцевих політиків. Найчастіше згадували народного депутата Василя Петьовку. Наприклад, у сюжеті «Різдвяна історія» (16:36), що вийшов на телеканалі «М-студіо» 20 грудня. Також в ефірі цього телеканалу є згадки народного депутата України Роберта Горвата (3:55) та політичних партій «Наш край» (21:30) і «Громадянська позиція» (4:44).

У ефірі «21 каналу» вийшов розлогий випуск програми «На часі», де гостем ефіру був тоді ще потенційний кандидат у президенти від партії «УКРОП» Олександр Шевченко. Акцент випуску – образ політика, як сім’янина, історія його родини. Відео розмістили й на сторінці Шевченка у Facebook, де у тексті посту йшлося про те, що за репост відео можна виграти приз.

Зазначимо, що у випусках новин телеканалів Sirіus, Uzhinform та «UA: Закарпаття», сюжетів із ознаками прихованої політичної реклами у період із 14 грудня по 14 січня не зафіксовано.

«Те, що у випусках новин приділяється увага лише певним політичним силам, при цьому доволі детально розповідають про ідеї чи думки їх лідерів, говорить, щонайменше, про незбалансоване висвітлення інформації та порушення принципу подачі інформації у нейтральному контексті, – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі «Опора» за виборами у Закарпатській області Ярослав Гулан. – Якщо ж телеканали отримують гроші за висвітлення позитивної інформації про політиків і не маркують, що такий контент виходить на правах реклами, – це вже ознаки порушення Закону «Про рекламу».

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі «Опора» Тетяна Юзвяк наголошує, що інформаційні агентства та ЗМІ поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані із виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання, а також засоби масової інформації мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх партій – суб’єктів виборчого процесу та кандидатів на пост Президента України щодо подій, пов’язаних із виборами (ч. 2 та ч. 3 ст. 56-5 Закону України «Про вибори Президента України»). Тобто, ЗМІ мають бути безсторонніми та неупередженими у своїх інформаційних повідомленнях як до вже зареєстрованих кандидатів на пост президента, так і до тих кандидатів, які ще не зареєструвалися в ЦВК, однак фактично розпочали дочасну агітаційну кампанію.

«Опора» нагадує, прихована реклама забороняється українським законодавством. У Законі «Про рекламу» (ст.. 9 ч. 3) це питання регулюється так: «Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Прихована реклама прямо забороняється п.5 цієї ж статті.

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *