Дезінформація є більшою загрозою для виборів, ніж кібератаки — Ольга Айвазовська, «Опора»

Голова правління громадської мережі «Опора» Ольга Айвазовська звернула увагу на те, що дезінформація та маніпуляції в соціальних мережах можуть становити для виборів більшу загрозу, ніж кібератаки.

«Я думаю, що нам часто бракує навичок та досвіду для того, аби захистити людей від впливу пропаганди та дезінформації. Нам бракує часу на те, аби розвинути в них критичне мислення», – прокоментувала вона. За її словами, популізм, нерелевантні дискусії про майбутнє України можуть виявитися більш впливовими з точки зору результатів виборів, ніж DDOS атаки чи атаки на критичну інфраструктуру. Також за оцінками експертки це будуть перші вибори, коли впливовість реклами в мережі зрівняється з впливовістю телереклами. У разі ж кібератаки найбільшого удару може зазнати база даних виборців, оскільки вона є ключовою як для проведення виборів, так і для можливих спроб зманіпулювати ними.

Водночас Томас Шануссо, радник з глобальних технологій та кібербезпеки Міжнародної фундації виборчих систем IFES, вказує на те, що для захисту виборів необхідно мати продуманий стратегічний план та дивитися на попередній досвід. «Ми знаємо, що сайти та інфраструктуру можуть атакувати, як це було раніше. Тож ми зробимо їх більш захищеними. Але ми також знаємо, що їх в будь-якому разі атакують знову. Тож потрібно готуватися до найгіршого», – сказав він під час круглого столу.  Томас Шануссо радить провести підготовку з персоналом, який залучений до кіберзахисту виборчого процесу, оновити обладнання та відпрацювати наперед сценарії протидії атакам.

«В певному сенсі Україна краще справляється із ситуацією, готуючись до неї заздалегідь. Усі дивляться на Україну як на простір, на якому Росія тестує свої активності, пов’язані з виборами», – зазначив Джонатан Кац, старший науковий співробітник Фонду Маршалла Сполучених Штатів. Він також подякував Україні за роботу, яку вона проводить у цій галузі, оскільки потім її досвід враховує міжнародна спільнота.

Раніше газета The Washington Post писала про те, що Росія проводила кампанію з дезінформації проти України в 2015 році, а вже в наступному використала ті ж техніки для втручання у президентські вибори США. В компанії Facebook відповіли, що не побачили зв’язку між впливом на вибори у США та попередженнями про маніпуляції від України, які вона озвучила в 2015-му.

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *